Çevremiz

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi - Sunis Elita Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 52 km 65 dakika uzaklıktadır.

Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulan Alanya Kalesi, denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerindedir… Kandeleri adıyla da bilinen Alanya yarımadasındaki yerleşim, Helenistik döneme kadar inmekle birlikte günümüze kalan tarihi dokusu 13. yüzyıl Selçuklu eseridir. Kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kalenin 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Ortaçağda surların içine yerleşmiş kentin su gereksinimi sağlamak üzere 400’e yakın sarnıç yapılmıştır. Sarnıçların bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır. Surlar, planlı bir şekilde Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcu’nu inerek Tophane ve Tersane’yi geçip Kızılkule’de son bulacak şekilde inşa edilmiştir.

Yarımadanın zirvesinde açık alan müzesi olarak değerlendirilen içkale bulunmaktadır. Sultan Alaaddin Keykubat sarayını burada yaptırmıştır… Kalede yerleşim günümüzde de sürmektedir. Ahşap ve kagir tarihi evlerin önünde tahta tezgahlarda ipek ve pamuklu dokuma yapılmakta, değişik figürlerde su kabakları boyanmakta, küçük bahçelerde otantik yemek servisi verilmektedir. Ayrıca kaleye çıkan yol üzerinde ve limana egemen yamaçlarında restoran ve kafeteryalar vardır. Kale taşıt trafiğine açıktır. Yürüyerek ise yaklaşık 1 saatte çıkılabilir.

Card image cap
Apollo Tapınağı : Marcus Antonius ve Kleopatra'nın Buluşma Noktası

Apollo Tapınağı - Sunis Elita Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 21 km 28 dakika uzaklıktadır.

Apollo Tapınağı kalıntılarına bir ziyaret romantizm ve tarih severlere büyüleyici bir deneyim sunar. Anthony nin Kleopatra ile tanıştığı yer olduğuna inanılan Apollo Tapınağını, Kleopatra ya sevgisinin ve ona olan bağlılığının bir işareti olarak yapılmıştır.

Romantik bakış açısı olmadan bile, Apollo Tapınağı MS 2. yüzyıldan kalma muhteşem bir mimari eseridir . Bu çağın diğer tapınaklarından farklı kılan şey, bir çift Korinth sütunu olan antechamber dir. Işık ve müzik tanrısı Apollo nun şerefine inşa edilmiştir.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi - Sunis Elita Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 14 km 19 dakika uzaklıktadır.

Manavgat çayı dar ve dik yamaçlardan akarak Antalya’ya 80 km mesafede manavgat şelalesini oluşturur. 93 km uzunluğunda olan Manavgat nehrinin suları 3-4 metre gibi az bir yükseklikten dökülmesine rağmen çok geniş alan üzerinde olduğu için görülmeye değer bir manzara oluşturur.

Manavgat nehri Torosların Şeytan dağlarından doğan bir çok derenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Manavgat şelalesinin çevresinde yeşillik alanlarda sus sesini dinleyerek huzur bulabileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz alanlar, seyir terasları ve balık yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur.

Antalya yöresinin en büyük akarsuyu olan Manavgat bölgenin su ihtiyacını karşılamada önemli rol oynamaktadır. Bir dönem suyu iyice azalan Manavgat şelalesinin su oranı normale dönmüştür ve bu şelale korunması gereken taşınmaz tabiat varlığı olarak tescil edilmiştir. Manavgat şelalesine gittiğinizde eğer vaktiniz varsa nehirde yapılan bot turlarına katılmanızı tavsiye ederiz.

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon - Sunis Elita Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 82 km 90 dakika uzaklıktadır.

Köprülü Kanyon yıllık 5-6 milyonluk yerli ve yabancı ziyaretçisi ile Antalya ve Türkiye nin en çok gezilen yerleri arasında yer almaktadır. Türkiye büyük millet meclisi tarafından 1973 yılında milli park ilan edilen bölge 36.614 hektar alana sahip olup, bu geniş alanda geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt,tavşan, sansar, porsuk, yaban domuzu gibi yaban hayvanlarının doğal ortamda korunması ve çoğalmaları sağlanmaktadır.

Köprülü Kanyon sahip olduğu tarihi eserleri, doğal güzellikleri, on binlerce türde bitki örtüsü ve çeşidi, turkuaz yeşili rengi ile akıp giden Köprüçay Irmağı ile sloganımızda olduğu gidi; Dünyadaki Cennet olarak adlandırılmaktadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı nehir kanosu, rafting başta olmak üzere, doğa yürüyüşü, jip safari, atv safari, bisiklet gezileri, at gezileri, nehir kenarı kamp, kanyon geçişi, kaya tırmanışı, yaban hayatı gözetleme, çelik halat ve yüksek ip parkurları, akarsu nehir balık avı, domuz ve geyik avı, dağ keçisi avcılığı ve daha bir çok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.

Selge Antik kenti, Oluk Köprü, Aziz Paul Yürüyüş Yolu bölgeye gelen ziyaretçilerin başlıca gezebilecekleri yerler arasında bulunmaktadır.

Aspendos Antik Kenti ve Tiyatro

Aspendos Tiyatrosu - Sunis Elita Beach Resort Hotel & Spa arasındaki mesafe yalnızca 48 km 49 dakika uzaklıktadır.

Aspendos dendiğinde akla ilk bu ilçeyle ilgili anlatılan mitoloji gelir. Çok eski zamanlarda bir kral vardır ve bu kralın artık evlilik çağına gelmiş kızı vardır. Kral kızını evlendirmek ister ancak kızına layık eşi seçmesi öyle kolay olmayacaktır. Şehre ve insanlığa faydalı olabilecek bir şey yapana kızımı vereceğim der. Bunun üzerine çok farklı yaratıcılıklarla bir şeyler üretmeye çalışır şehrin gençleri. Ancak iki mimar vardır ki muhteşem eserler yaparlar. Bir tanesi su kemerlerini inşa eder biri de devasa bir tiyatro. Kral iki eseri de çok beğenir ancak insanlara su getirmenin daha faydalı olduğunu düşünerek su kemerlerini inşa eden mimara kızını vermeye karar verir. Ancak kızın gönlü diğer mimardadır ve babasına tiyatroyu bir kez daha görmesini ve öyle karar vermesini söyler birlikte tiyatroya giderler. O sırada tiyatroyu inşa eden mimar tiyatronun orkestrasında ellerini başına koymuş ve kendi kendine konuşmaktadır. Kral ve kızı da tiyatronun en üst kısmında mimardan habersiz tiyatronun ihtişamına bakmaktadırlar. Ama mimar kendi kendine - kralın kızıyla ben evlenmeliyim diye tekrar ederken o kadar uzakta ve yüksekte olmalarına rağmen kral ve kızı mimarın sesini çok net duyunca Kral bu akustiğin muhteşemliğine inanamaz ve kararını değiştirir kızını tiyatroyu yapan mimara verir. Çünkü krala göre bu mimar olağanüstü bir şey yaratmıştır ve bunu yapabilen biri kızı için daha neler yapacaktır. Muhteşem tiyatronun mimarı Aspendos lu Theodorus un oğlu Zenon dur. Düğünleri de bu tiyatroda olur. Bugün bile hala hem su kemerlerini hem de bu meşhur tiyatroyu görmeniz mümkündür.

Aspendos antik çağların zengin liman kentlerinden biriydi ve Akalar tarafından Serik ilçesinin 8km doğusunda dağlık bölgenin düzlüğe ulaştığı yerde MÖ 10. yy da kurulmuştur. Pamfilyanın önemli kentlerinden biri olan Aspendos biri büyük diğeri küçük olan iki tepe üzerine yayılacak kadar genişlemiştir. Aspendos MÖ 5.yy da sikke basan Attik Deniz Birliğinin yegane şehirlerdendi.

Mitolojide bahsettiğiniz tiyatro ise MS 2. yy Romalılar tarafından inşaa edilmiştir. Bu tiyatro inşa edildiğinde o dönem inanılan, kentin tanrılarına ve imparatorun ailesine ithaf edilmiştir. Tiyatro günümüzde de sapasağlam ayaktadır ve en popüler festival ve konser alanlarından biridir.

Mitolojide bahsedilen su kemerleri de kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken yerlerden biridir. Eski çağlardan günümüze kalan nadir örneklerden biri olan bu su kemerleri muhteşem mimarisiyle Kuzeydeki dağlardan şehre suyu 1km boyunca taşır. Su 15m yükseklikten kemerlerin üzerindeki kanallarla önce su kulelerine taşınır oradan da şehre dağıtılırdı. Bu kemerler Tiberius Claudius Italicus isimli mimar tarafından MS 2. yy da yapılmıştır.

Rezervasyon